Jaka witryna do salonu? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Opublikowano:
Jaka witryna do salonu? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Witryna w salonie w aranżacji zarówno nowoczesnej, jak i klasycznej sprawdzi się świetnie. Mebel ten nie tylko ciekawie się prezentuje, ale także jest bardzo funkcjonalny. Dlatego też w ostatnich sezonach ma swój powrót na salony i cieszy się dużą popularnością. W odpowiedzi na zainteresowanie klientów producenci oferują szeroką gamę różnorodnych witryn. Jak więc wybrać tę odpowiednią? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Warto pamiętać, że aranżacja witryny w salonie powinna także być dopasowana do wystroju całego wnętrza. Zobacz nasze sprawdzone wskazówki przy wyborze tego mebla!

Witryna do salonu – jaką wybrać? 

Witryna do salonu może mieć różną postać. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy je w wielu rozmiarach, kształtach, a także wykonane z różnych materiałów. Również i ich design pozwala na dopasowanie do wnętrz w praktycznie każdym stylu. Wybierając odpowiednią witrynę do salonu dla siebie, warto uwzględnić każdy z powyższych czynników. Dzięki temu z pewnością uda Ci się znaleźć model idealny. 

Materiał wykonania – szklana czy drewniana witryna?

Zacznij więc od materiału, z którego mebel powinien być wykonany. Do wyboru są witryna szklana do salonu oraz witryna drewniana. Witryna w całości zrobiona ze szkła sprawdzi się w nowoczesnych i loftowych wnętrzach. Swoją formą może przypominać np. tradycyjną witrynę lekarską. Mebel tego typu pozwala na eksponowanie ustawionych w nim bibelotów, książek, czy pamiątek. Drewniana witryna do salonu natomiast to świetny wybór do wnętrz w każdym stylu. Ze względu na jej popularność dostępna jest w wersji klasycznej, nowoczesnej, skandynawskiej, czy innej. Również i ona posiadać będzie przeszklenia, pozwalające na wypełnienie jej cennymi przedmiotami. Witryna drewniana przeszklona to najbardziej tradycyjny wybór, który z pewnością sprawdzi się i w Twoim salonie. Wśród witryn wykonanych z drewna znaleźć można:

Rozmiar witryny 

Małe czy duże witryny do salonu? Z pewnością rozmiar tego mebla powinno się dopasować do wielkości pomieszczenia. Nie może on bowiem przytłaczać całego wnętrza. Wybierając witrynę do salonu, warto wiedzieć, że dostępne modele mogą różnić się:

 • wysokością,
 • szerokością,
 • głębokością.

Przed złożeniem zamówienia, należy więc dokładnie zmierzyć wybrane na nią miejsce. Witryna czy też kredens drewniany do salonu na ogół ustawiane są na głównej ścianie lub naprzeciwko wejścia. Ze względu na pełnioną przez nie funkcję ekspozycyjną, powinna zajmować widoczne i łatwo dostępne miejsce. 

Witryna dopasowana do stylu wnętrza

Witryna drewniana na książki czy bibeloty powinna jednak przede wszystkim współgrać z innymi elementami i pasować do wystroju wnętrza. Decydując się na jej zakup, można postawić na model z tej samej kolekcji, co pozostałe meble. Nie jest to jednak konieczność. Jeśli chcesz, aby jeszcze bardziej przyciągała uwagę, możesz wybrać gablotę na książki w nieco innym designie. Na pewno uda Ci się znaleźć pasujący model. Wśród dostępnych na rynku modeli znajdziemy między innymi:

 • nowoczesny kredens do salonu – ze szklanymi półkami, często podświetleniem LED, np. w kolorze jasny dąb;
 • eleganckie witryny do salonu – np. dębowe, w kolorze ciemnego drewna, ze złotymi uchwytami, które świetnie sprawdzą się w klasycznych wnętrzach;
 • skandynawskie witryny szklane drewniane – to meble proste i minimalistyczne, najczęściej na nóżkach;
 • prowansalskie kredensy drewniane do salonu – mogą być to meble bielone, przecierane lub patynowane, najczęściej mają kabriolowe nogi.

Oprócz stylu, w którym urządzony jest salon, warto także wziąć pod uwagę inne cechy tego pomieszczenia. Z pewnością przemyśl także poniższe szczegóły:

 • witryna do małego salonu – najlepiej sprawdzi się tutaj nieduży mebel o zaokrąglonych kształtach; warto postawić także na jasne kolory, dodatkowe oświetlenie, czy przeszklenia;
 • witryna do dużego salonu – mając dużo wolnego miejsca, można pozwolić sobie na postawny i przyciągający uwagę mebel; 
 • witryna do jasnego salonu – w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu z pewnością pięknie wyglądać będzie ciemna, a nawet czarna witryna do salonu; jednak także i jasne kolory dobrze się sprawdzą;
 • witryna do ciemnego salonu – w pomieszczeniu z małą ilością światła natomiast najlepiej postawić na jasne meble, które dodadzą mu lekkości; świetnie sprawdzą się także liczne przeszklenia.

Podsumowanie

Witryna w salonie pozwala na aranżacje tego pomieszczenia w dowolnym stylu. Jest to mebel, który daje dużo możliwości. Z pewnością pełni on funkcję estetyczną, a jednocześnie zapewniając miejsce na ekspozycję książek, pamiątek rodzinnych, czy innych bibelotów. Dlatego też witryny drewniane cieszą się ostatnio tak dużą popularnością. Korzystając z naszych powyższych wskazówek, na pewno uda Ci się znaleźć dobrze dopasowany do Twoich potrzeb mebel!
 

Komentarze

Zostaw swój komentarz!