Jaki materac do łóżka wybrać?

Opublikowano:
Jaki materac do łóżka wybrać?

Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie maksymalny komfort w trakcie snu? Z pewnością nie jest to łatwa decyzja. Obecnie na rynku dostępnych mamy wiele różnych modeli, które różnią się od siebie rozmiarem, rodzajem wypełnienia, czy też stopniem twardości. Dlatego też, zastanawiając się, jaki materac do spania sprawdzi się najlepiej, warto zapoznać się z oferowanymi możliwościami. Bardzo istotne jest także, aby określić swoje potrzeby. Dobór materaca to bowiem sprawa indywidualna. Powinna uwzględniać nasza stan zdrowia, przyjmowane w trakcie snu pozycje oraz oczekiwania. Dobre materace, czyli jakie? W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze!

Rodzaje materacy

Stały rozwój technologii sprawia, że producenci materacy prześcigają się w coraz to nowszych i bardziej nowoczesnych wypełnieniach. Obecnie mamy więc do wyboru wiele różnych rodzajów materacy. Najbardziej podstawowe i najchętniej wybierane to:

  • materace sprężynowe – w grupie tej umieścić należy znane od dawna materace bonelowe oraz nowoczesne materace kieszeniowe. Pierwsze z nich wypełnione są sprężynami bonelowymi, obłożonymi pianką tapicerską. Materace kieszeniowe natomiast posiadają kieszonki, w których pojedynczo umieszczane są sprężyny. Technologia ta pozwala na wygodny sen i zapobiega strefowemu uginaniu się materaca. 
  • materace piankowe – to grupa materacy, która ostatnimi laty cieszy się rosnącą popularnością. Są one wygodne i trwałe. Pianka jest materiałem niezwykle elastycznym i pozwala na maksymalne dopasowanie do sylwetki. Jednocześnie jest higieniczna oraz łatwa w utrzymaniu. Znajdziemy wśród nich znane od dawna materace wykonane z pianki poliuretanowej, jak i nowoczesne materace wysokoelastyczne czy termoelastyczne.
  • materace lateksowe – ich wkład to pianka z domieszką kauczuku. Są niezwykle trwałe i wytrzymałe. Dzięki naturalnemu wypełnieniu świetnie sprawdzają się dla alergików. Nie wchłaniają bakterii czy też wilgoci, co zapewnia ich dużą higieniczność. Pianka lateksowa jest materiałem elastycznym i sprężystym, więc materace z niej wykonane, dają odpowiednie podparcie dla sylwetki w trakcie snu.

Zastanawiając się, jak dobrać materac do spania, z pewnością warto uwzględnić te różnice. Różne rodzaje materacy powodują, że wybrać możemy ten z odpowiadającymi nam właściwościami.

Jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy?

Zarówno materace sprężynowe, jak i piankowe mają swoje zalety. Trudno jest więc jednoznacznie stwierdzić, który materac jest najlepszy. Zdecydowanie łatwiej natomiast określić, jaki materac najlepiej kupić, uwzględniając indywidualne potrzeby i wymagania.

Nawet dostępne na rynku materace piankowe różnią się między sobą. Dlatego też decydując się na ten typ wypełnienia, warto zwrócić uwagę na jakość materiału. Wśród najbardziej polecanych znajdziemy materace z pianki termoelastycznej, które pod wpływem temperatury ciała, dopasowują się do naszej sylwetki. Świetnie sprawdzają się także pianki wysokoelastyczne, które zapewniają odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. 

Również i materace sprężynowe mają obecnie wiele różnych wersji. Obecnie największą popularnością cieszą się modele kieszeniowe. Ta nowoczesna konstrukcja zapewnia większą stabilność i lepsze dopasowanie niż znane dotychczas sprężyny bonelowe. Tym samym zapewniają prawidłowe wsparcie dla kręgosłupa.

Czynnikiem przesądzającym przy zakupie, jaki materac wybrać – sprężynowy czy piankowy, może okazać się cena. Materace sprężynowe są bowiem znacznie tańsze.

Twardy czy miękki materac?

Zastanawiając się, jaki materac wybrać do sypialni lub dla dziecka, warto uwzględnić także twardość. Warto zacząć od podkreślenia, że przekonanie ‘im twardszy materac, tym lepszy’ jest błędne. Jego twardość powinna być dostosowana do wagi osoby na nim śpiącej oraz uwzględniać ewentualne schorzenia kręgosłupa. Dobry materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Jego zadaniem jest wsparcie naszej sylwetki w trakcie snu. Nie może zbytnio się odkształcać, ani też powodować ruchu drugiej osoby (w przypadku materacy podwójnych). Odpowiedź na pytanie twardy czy miękki materac, powinna więc być indywidualnie dopasowana do nas.

Podsumowanie

Materac – jaki wybrać? Przed podjęciem tej decyzji, warto zapoznać się z naszymi wskazówkami oraz dostępnymi na rynku modelami. Przeciętnie człowiek śpi około ośmiu godzin na dobę. Oznacza to, że średnio ⅓ naszego życia spędzamy w łóżkach. Aby czas ten był dobrze wykorzystany, łóżka, a przede wszystkim materace sypialniane, muszą być dobrane odpowiednio do naszych potrzeb. Każdy z nas potrzebuje nieco innego podłoża, aby było mu wygodnie. Warto więc poświęcić czas na sprawdzenie różnych opcji, a nawet konsultację z profesjonalistą, aby znaleźć tę odpowiednią dla siebie. Jako profesjonalny sklep z meblami posiadamy w swojej ofercie duży wybór materacy. Znajdziesz u nas wersje piankowe oraz sprężynowe. Jeśli potrzebujesz doradztwa, jaki materac do spania na kręgosłup lub jak kupić dobry materac, zapraszamy do kontaktu

Komentarze

Zostaw swój komentarz!