Styl skandynawski w domu - czym się charakteryzuje?

Opublikowano:
Styl skandynawski w domu - czym się charakteryzuje?

Styl skandynawski to bardzo popularny styl urządzania wnętrz. Czym się charakteryzuje i dlaczego tak wiele osób z chęcią po niego sięga? Wyjaśnimy to w dzisiejszym artykule, zaprezentujemy również garść inspiracji. Zapraszamy do lektury!

Historia stylu skandynawskiego

Styl skandynawski zapoczątkował artysta Carl Larsson. To szwedzki malarz i architekt wnętrz, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Na swoich obrazach przedstawiał codzienne życie Skandynawów, używając jasnych akwareli. Było to inspiracją do planowania wnętrz z użyciem bieli, która rozjaśniała chłód i mrok północy. Styl ten stał się bardziej znany, dzięki nagrodzie Lunning Prize, przyznawanej projektantom wnętrz ze Skandynawii. W latach 50. i 60. moda na styl skandynawski rozprzestrzeniła się na całą Europę.

Styl skandynawski - co go charakteryzuje?

Dom w stylu skandynawskim to miejsce, które charakteryzuje funkcjonalność, prostota, a także zastosowanie naturalnych materiałów. Jasne barwy oraz minimalistyczny wystrój wnętrza sprawia, że pomieszczenia optycznie wydają się większe. Skandynawowie stawiają na ograniczoną liczbę mebli oraz ich użytkowe zastosowanie. Skandynawski wystrój to także przeróżne motywy botaniczne oraz czarno-białe grafiki, litery i sentencje.

Kolory w stylu skandynawskim

Skandynawskie wnętrza poza bielą, utrzymane są zazwyczaj w barwach, takich jak ecru, szarości, odcienie błękitu albo wrzosu. Istotne jest to, by pomieszczenia były maksymalnie rozjaśnione, dlatego też rezygnuje się z firan oraz zasłon, czy innych dekoracji okiennych. 

Meble w stylu skandynawskim

Meble w stylu skandynawskim charakteryzują proste formy oraz wygoda. Fronty są gładkie, szafki posiadają nowoczesne uchwyty lub nie mają ich wcale. Sofy, fotele i krzesła powinny być w pełni komfortowe, dlatego są miękkie oraz odpowiednio wyprofilowane. Ich kształty są zwykle opływowe i zaokrąglone. Profesjonalny sklep z meblami z pewnością zaoferuje Ci ciekawe rozwiązania, które sprawdzą się w Twoim skandynawskim wnętrzu. 

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Czy możliwe jest stworzenie przytulnego salonu skandynawskiego, skoro przeważa w nim biel, która może się wydawać zimna i sterylna? Jak najbardziej, ponieważ styl skandynawski zachęca do używania domowych tekstyliów, które sprawią, że miejsce będzie znacznie bardziej przytulne. Futrzany dywanik czy poduszki we wzory inspirowane naturą to doskonałe rozwiązanie. Kolejnym elementem, którego nie powinno zabraknąć są rośliny, stawiane na parapetach, komodach oraz podłodze.

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu skandynawskim posiada drewniane elementy, takie jak deski na podłodze, blaty, stół oraz szafki. Pomieszczenia urządzone w ten sposób mają często ceglane ściany albo białe prostokątne kafle nad blatem. Meble drewniane można pozostawić w stanie surowym bądź pomalować je na biało. Jako oświetlenie mogą posłużyć nam lampy wiszące albo kinkiety w oprawach z metalu. 

Styl skandynawski to ciekawy sposób na aranżację mieszkania, nic więc dziwnego, że jest inspiracją dla tak wielu osób. Minimalizm łączy się tutaj z wygodą, a drewniane elementy oraz tekstylia dodają tak urządzonemu wnętrzu przytulności. Funkcjonalność i estetyka takich pomieszczeń sprawia, że przebywa się w nich z chęcią. 

Komentarze

Zostaw swój komentarz!