Z jakiego drewna łóżko – sosnowe czy bukowe?

Opublikowano:
Z jakiego drewna łóżko – sosnowe czy bukowe?

Doskonale wiesz, że drewniane łóżko to bezpieczny i ponadczasowy wybór. Możesz jednak mieć wątpliwości, czy wybrać łóżko sosnowe, czy bukowe. W dzisiejszym artykule porównujemy te dwa popularne gatunki. Sosna jest tania i łatwo dostępna, dzięki czemu niezwykle często wykorzystuje się ją do produkcji mebli. Łóżko z drewna bukowego będzie droższe, ale materiał jest jednak trwalszy i odporniejszy na uszkodzenia. To między innymi dlatego świetnie sprawdzi się w domu, w którym są dzieci. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, czy lepszym rozwiązaniem jest łóżko bukowe, czy sosnowe.

Dlaczego warto wybrać łóżko sosnowe do sypialni

Łóżka sosnowe należą do najbardziej popularnych rodzajów łóżek na rynku. Jest tak między innymi ze względu na cenę – sosna jest tańsza niż drewno bukowe, ponieważ rośnie niemal na każdym podłożu i ma wiele skupisk w Europie. Ponadto drewno sosnowe jest lekkie i łatwe w obróbce, dzięki czemu zarówno produkcja, jak i późniejszy transport jest łatwiejszy. Sosna jest sprężysta, miękka i szybko schnie, co pozwala obniżyć cenę mebli.

Ma to jednak swoje konsekwencje, ponieważ łóżka sosnowe mają tendencję do ciemnienia po latach pod wpływem promieniowania UV. Czy to będzie wada dla każdego? Niekonieczne. Dzięki temu drewno zyskuje szlachetny wygląd. Sosnowe łóżko niestety jest też mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nadal jednak jest to drewno, więc nie musisz się martwić, że zniszczy się po zaledwie kilku latach.

Zalety łóżek sosnowych

  • Przystępna cena w stosunku do innych mebli drewnianych, co sprawdzi się przy mniejszych budżetach na aranżację wnętrz
  • Sosna nie pochłania kurzu, dzięki czemu nadaje się dla alergików
  • Z czasem drewno szlachetnieje – początkowo jasny kolor nabiera głębi

Dlaczego warto wybrać łóżko bukowe do sypialni

Jeśli potrzebujesz nowego łóżka, polecamy łóżka z drewna bukowego. To dobry wybór ze względu na twardość i zwartość materiału. Dzięki temu łóżka bukowe są trwałe – wytrzymała na zarysowania, uderzenia np. cięższym przedmiotem oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Musisz wiedzieć, że drewno bukowe jest jednym z najbardziej wytrzymałych surowców w Europie. Buk jest też łatwy w utrzymaniu czystości – nie chłonie kurzu ani brudu, dlatego bez większego problemu można go umyć. Co więcej, szlifowanie sprawia, że drewno jest gładkie i przyjemne w dotyku, co docenią osoby, dla których takie cechy produktu mają szczególne znaczenie.

Wysoka twardość materiału wpływa na to, łóżka z litego drewna bukowego najczęściej mają prostą formę. Jego obróbka jest trudniejsza, ale są dostępne również oryginalniejsze formy, np. lewitujące łóżka drewniane.

Zalety łóżek bukowych

  • Wysoka wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne
  • Masywna forma, która zapewnia stabilność
  • Niższa cena niż za dąb, który rośnie dużo wolniej i jest jeszcze trudniejszy w obróbce

Z jakiego drewna kupić łóżko

Urządzanie wnętrz sypialni jest wymagające – w końcu chcesz mieć łóżko drewniane, które spełni wszystkie Twoje wymagania. Będzie wygodne, trwałe, pięknie wykończone, w dobrej cenie... Z jakiego drewna wybrać łóżko? Jeśli szukasz ekonomicznego rozwiązania, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie łóżko sosnowe. Wymiar jest w tym wypadku kwestią drugorzędną – w naszym sklepie znajdziesz łóżka drewniane w standardowych rozmiarach, w tym 90×200, 120×200, 140×200, 160×200 i 180×200. Ważniejsze jest to, że:

  • łóżko sosnowe z pojemnikiem idealnie nadaje się dla dziecka, m.in. dlatego, że nie przyciąga kurzu,
  • łóżko bukowe jest trwalsze, a sam materiał twardością przypomina dąb,
  • sosna jest odpowiednim surowcem dla alergików,
  • drewno bukowe jest droższe od sosnowego, więc tutaj czynnikiem decydującym powinien być Twój budżet na meble drewniane.

Podsumowanie

To, czy wybrać łóżko sosnowe, czy bukowe, zależy przede wszystkim od Twojego budżetu, poczucia estetyki i oczekiwań względem trwałości mebli. Łóżka będą wygodne bez względu na materiał, z jakiego powstanie rama. Wystarczy, że zadbasz o wysokiej jakości, komfortowe materace. Rodzaj drewna przekłada się w dużej mierze na cenę i wytrzymałość łóżka, ale to też nie jest tak, że jak wybierzesz sosnę, to będziesz żałować.

W naszym sklepie zamówisz zarówno łóżko bukowe, jak i sosnowe. Produkujemy meble we wszystkich standardowych wymiarach oraz na specjalne zamówienie. Dzięki temu masz pewność, że dopasujesz łóżko do sypialni i charakteru wnętrz.

Komentarze

Zostaw swój komentarz!