Historia lewitujących łóżek

Opublikowano:
Historia lewitujących łóżek

Drewniane, lewitujące łóżka cieszą się na rynku meblarskim coraz większą popularnością. Na ich zakup decydują się najczęściej osoby, które poszukują ciekawych, wyjątkowych, a jednocześnie funkcjonalnych mebli do swojej sypialni. Czym tak właściwie jest lewitujące łóżko? To nic innego jak konstrukcja, której rama jest ukazana w taki sposób, jakby unosiła się nad ziemią - producenci dbają przy tym o to, aby środek ciężkości mebla był na tyle stabilny, aby siedząca na skraju osoba nie była w stanie go przeważyć. 

Historia łóżka 

Zanim lewitujące łóżko stało się modne, na przestrzeni wielu lat człowiek udoskonalał je. Do dzisiaj stanowi ono podstawowe wyposażenie każdego mieszkania i pozwala zregenerować siły po ciężkim dniu pracy. Sprawdź, jakie podejście do tego typu mebli mieli nasi przodkowie:

Łóżka w starożytności

Historia lewitujących łóżek jest o wiele dłuższa, niż mogłoby się wydawać niejednej osobie. Uznaje się, że pierwsze modele tego typu mebla można odnaleźć już w starożytnym Egipcie. Tam, około 3100 roku p.n.e mieszkańcy tamtejszych regionów mieli zwyczaj sypiać na podwieszanych platformach - dzięki temu podczas snu nie byli narażeni na insekty, czy też gryzonie oraz gady.

Łóżka za czasów wikingów

Spoglądając na dzisiejsze odkrycia oraz znaleziska można stwierdzić, że wikingowie często spali w swoich domach na łóżkach pudełkowych - dotyczy to oczywiście samych gospodarzy. Reszta domowników musiała się zadowolić ustawionymi pod ścianami ławami.

Pierwsze łóżka, które można uznać za współczesne

Wydawałoby się, że łóżko to mebel, który nie przeszedł wielu zmian - jest to jednak błędne myślenie. Uznaje się, że dopiero w wieku XVIII pojawiło się łóżko, które można uznać za współczesne. Odznaczało się ono żelaznymi ramami (nie drewnianymi, jak to zazwyczaj było) oraz materacami, które zaczęto wypełniać bawełną. 

Nowoczesne, znane nam łóżka

Wraz z rokiem 1760, kiedy trwała rewolucja przemysłowa, człowiek kolejny raz udoskonalił łóżko, wyposażając jego ramy w sprężyny. Dzięki nim posłanie od tej pory było o wiele wygodniejsze i zapewniało lepsze oparcie. 

Łóżka lewitujące - czasy współczesne

Lewitujące łóżkoWspółcześnie łóżko lewitujące nie jest czymś nowym, jednak cały czas zyskuje na popularności. Kojarzone jest ona z nowoczesnością oraz praktycznością - z łatwością przy jego krawędziach można zadbać o porządek lub też estetycznie podsunąć pod nie dywanik. Producenci obecnie prześcigają się w coraz to oryginalniejszych projektach lewitujących łóżek, dlatego też na rynku można zakupić wiele ich modeli. 

Łóżka lewitujące z głęboko umieszczonymi nóżkami lub podpórkami

Jest to jeden z popularniejszych modeli lewitujących łóżek, których nóżki, czy też rama, cofnięte zostały do tyłu - ku środkowi konstrukcji. Mimo prostemu układowi tego typu meble prezentują się bardzo elegancko oraz spektakularnie. Doskonałym tego przykładem jest łóżko lewitujące ZEN oraz łóżko lewitujące ZEN Lite.

Konstrukcje ze środkiem ciężkości przeniesionym w stronę zagłówka

Tego typu łóżko lewitujące zawsze wywołuje efekt wow. Podczas jego projektowania producenci umieszczają środek ciężkości mebla zaraz przy zagłówku, dzięki czemu drugi jego koniec może swobodnie “lewitować” nad ziemią. Jest to niezwykle efektowne, jednak przed zakupem należy się dowiedzieć, jaki ciężar jest w stanie udźwignąć dany model łóżka. 

Łóżko przytwierdzone do ściany

W przeciwieństwie do innych modeli na lewitujące łóżka przykręcone do ściany nie wszyscy mogą sobie pozwolić, gdyż wymaga to odpowiedniego uzbrojenia oraz umocnienia ściany. Najwygodniej wykonywać to na etapie remontu, a nawet projektowania domu. 

Łóżko podwieszane pod sufitem

Lewitujące łóżka podwieszane pod sufit zawsze prezentują się zjawiskowo. Przytwierdzane są one za pomocą specjalnych, metalowych linek, zarówno do sufitu, jak i do podłogi w celu stabilizacji. 

Łóżko z polem magnetycznym

Ze wszystkich modeli lewitujących łóżek to właśnie to magnetyczne wydaje się być najbardziej nowoczesne i zaskakujące. Jego konstrukcja opiera się na dwóch odpychających się magnesach, z czego jeden znajduje się w łóżku, a drugi w podłożu. Należy jednak uważać na tego typu rozwiązania. Uznaje się, że łóżek magnetycznych nie powinny używać osoby, które posiadają metalowe implanty, czy też biżuterię na sobie. 

Zanim lewitujące łóżka stały się popularne minęło trochę czasu. Jako sklep z meblami w Krakowie oferujemy je w kilku modelach (Zen oraz Zen Lite), dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie meble. Dla fanów bardziej tradycyjnych rozwiązań polecamy łóżka drewniane oraz łóżka dębowe, które sprawdzą się w przypadku nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji. 
 

Komentarze

Zostaw swój komentarz!