Materac piankowy czy lateksowy? Jaki wybrać?

Opublikowano:
Materac piankowy czy lateksowy? Jaki wybrać?

Materac piankowy czy lateksowy? Który zapewni odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i pozwoli wyspać się każdej nocy? Dlatego też wybierając go, warto poświęcić czas na określenie swoich potrzeb, zapoznanie się z możliwościami, a także znalezienie odpowiedniego produktu. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszy materac do sypialni!

Materac piankowy czy lateksowy, który wybrać?

Zarówno materac lateksowy, jak i piankowy posiada swoje zalety. Każdy z nich wyróżniają dane właściwości, które sprawiają, że może to być model odpowiedni właśnie dla Ciebie. Zanim zdecydujesz się na zakup, poznaj ich cechy. Wówczas z pewnością uda Ci się znaleźć materac, który spełni Twoje oczekiwania oraz zapewni wygodny sen.

Rodzaje wkładów do materacy

Dobre materace do sypialni to z pewnością te wykonane z pianki lub lateksu. Nie są to jednak jedyne dostępne na rynku modele. Ze względu na stały postęp technologiczny obecnie wybierać można spośród różnorodnych materiałów wykonania i funkcjonalności. Same materace piankowe posiadają kilka wersji. Na rynku znajdziesz materace:

  • piankowe,
  • lateksowe,
  • kieszeniowe z wkładem sprężynowym,
  • multipocketowe,
  • sprężynowe-bonelowe,
  • multipocektowe.

Jeszcze kilkanaście lat temu swoją świetność przeżywały materace sprężynowe. Obecnie jednak zdecydowanie częściej wybierane są materace lateksowe oraz piankowe.

Materace na bóle kręgosłupa

Jeśli zmagasz się z dolegliwościami bólowymi pleców, z pewnością wiesz, jak duży wpływ na nie ma odpowiednia pozycja w trakcie snu. Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego lub innego odcinka wybrać? W tym przypadku doskonałą opcją są materace termoelastyczne, wysokoelastyczne oraz lateksowe. Zapewniają one odpowiednie wsparcie dla pleców, a jednocześnie doskonale dopasowują się do sylwetki. Oprócz materiału wykonania bardzo ważna jest także grubość oraz twardość materaca. W przypadku poważnych dolegliwości dobrą opcją może okazać się także materac ortopedyczny.

Materace lateksowe

Materace lateksowe wykonane są z pianki z domieszką mleczka kauczukowego. Charakteryzuje je bardzo duża wytrzymałość. Naturalny materiał wykonania sprawia, że materace lateksowe posiadają właściwości hipoalergiczne. Dzięki temu nie wchłaniają bakterii, wilgoci oraz antyalergenów. Tym samym doskonale nadają się dla alergików. Ponadto materace z pianki lateksowej są bardzo sprężyste i elastyczne, co sprawia, że zapewniają odpowiednie podparcie dla pleców i odporność na odkształcanie.

Materace piankowe

Materace piankowe cieszą się bardzo dobrą opinią wśród ich użytkowników. Są niezwykle elastyczne i zapewniają idealne dopasowanie do sylwetki. Pozwalają na równomierne rozłożenie ciała, a także podparcie dla pleców. Jednocześnie pianka to materiał bardzo łatwy w utrzymaniu i higieniczny. Wśród materacy piankowych modelami, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są materace z pianki termoelastycznej oraz wysokoelastycznej. 

Twardość materaca

Kolejnym istotnym czynnikiem jest twardość materaca. Oprócz naszej wygody, wpływ na decyzję w tym zakresie ma także zdrowie. Dla niektórych schorzeń czy wad postawy mogą być przeznaczone materace różnej twardości. Decydując się więc na zakup, przemyśl najpierw, w jakiej kondycji fizycznej jesteś, a w razie konieczności skonsultuj z fizjoterapeutą lub ortopedą, aby pomógł Ci wybrać, jaki materac, będzie dla Ciebie najlepszy. Nie jest prawdą popularne stwierdzenie, że im twardsze podłoże snu, tym lepsze. W rzeczywistości zbyt twardy materac prowadzić do ucisku niektórych punktów na ciele utrudniającego przepływ krwi. To zaś – do drętwienia rąk i nóg podczas spoczynku. Długie użytkowanie zbyt twardego materaca może także doprowadzić do trwałych skrzywień kręgosłupa. Idealny materac na łóżko sypialnianie nie powinien więc być ani zbyt twardy ani zbyt miękki, a dostosowany do wagi i wzrostu osoby, która będzie na nim spać. Jego głównym zadaniem jest wspieranie kręgosłupa w pozycji leżącej oraz aktywne dopasowywanie się do ciała. 

Jak wybrać materac?

Wybierając właściwy dla siebie materac, warto uwzględnić nasze powyższe wskazówki. Z pewnością pomogą Ci one znaleźć idealny model, który zapewni Ci maksymalny komfort snu. Decyzja, czy lepszy będzie materac piankowy czy lateksowy, uzależniona powinna być od Twoich indywidualnych potrzeb. Robiąc zakupy do sypialni, pamiętaj także, że bardzo istotny jest również stelaż pod materac oraz nakładki na materac i dodatki.
 

Komentarze

Zostaw swój komentarz!